Blogi |

Onko koulu valmis tekoälyn haasteisiin ja mahdollisuuksiin?

Tämän jutun aiheet

Blogi

Mitä uutta tekoäly tuo koulutuksen arkeen? Miten varmistetaan, että oppilaat ja opettajat ymmärtävät sen mahdollisuudet ja haasteet?

Digikilta kokoontui maanantaina tarkastelemaan OECD:n ja Euroopan komission keväällä julkaisemaa tekoälylukutaidon viitekehysluonnosta. Keskustelua johdatteli Faktabaarin Kari Kivinen, joka on mukana viitekehystä työstävässä asiantuntijaryhmässä.

Keskustelussa korostui tarve vahvistaa oppilaiden ja opettajien kriittistä lukutaitoa ja ymmärrystä esimerkiksi suosittelualgoritmien toiminnasta. Osallistujat nostivat esiin myös ekologisuuden ja vastuullisuuden kysymykset sekä pohtivat tutkimuksen ja pedagogiikan ajankohtaisia näkökulmia – kentällä kaivataan lisää tuoreita ja luotettavia tutkimustuloksia. Keskusteluissa tarkasteltiin myös niitä haasteita ja mahdollisuuksia, joita tekoäly tuo mukanaan opettajien työhön ja koulun arkeen.

Viitekehyksen tavoitteena on vahvistaa oppilaiden ja opettajien kykyä ymmärtää tekoälyn toimintaa, vaikutuksia ja vastuullista käyttöä. Se toimii myös PISA 2029 -kokeen taustana, ja sen lopullinen versio julkaistaan alkuvuodesta 2026. Nyt on tärkeä hetki osallistua viitekehyksen viimeistelyyn – palautetta kerätään lokakuuhun saakka osoitteessa ailiteracyframework.org.

Kirjoittaja

Niina KesämaaAsiantuntija

Suomen eOppimiskeskus ry

eOppimiskeskus on valtakunnallinen yhdistys, joka edistää digitaalisia opiskelu- ja työskentelytaitoja. Fasilitoimme Digikilta-verkoston toimintaa.